Dlaczego 100% pewności?

testDNA® stosuje najpewniejszą i jedyną w swoim rodzaju metodę określania zarówno ojcostwa, jak i innych rodzajów pokrewieństwa. Wykorzystuje ona fakt, że każdy z nas posiada unikalny kod genetyczny zawarty w cząsteczkach DNA. Blisko 100% pewność naszych badań osiągamy dzięki wykorzystaniu dwóch unikalnych cech tej cząsteczki:


Dziedziczenie DNA

Ten unikalny kod genetyczny jest zawarty w prawie w każdej komórce naszego ciała. W organizmie człowieka są one pogrupowane w 46 (23 pary) chromosomów. W momencie zapłodnienia tworzy się nowy zestaw DNA dziecka posiadający właśnie 46 chromosomów - 23 z nich jest przekazywane od ojca (poprzez plemnik), a pozostałe od matki (poprzez komórkę jajową). testDNA® porównuje materiał genetyczny domniemanego ojca, dziecka i matki (lub tylko ojca i dziecka). Stwierdza się, że mężczyzna jest ojcem biologicznym dziecka tylko wtedy, gdy połowa jego kodu genetycznego zgadza się z odpowiednią połową kodu dziecka. Możliwość takiego porównania i ogromna jego precyzja możliwa jest dzięki drugiej charakterystyce cząsteczki DNA omawianej poniżej.

Polimorfizm DNA

Część DNA jest identyczna dla wszystkich ludzi, bo przecież wszyscy należymy do jednego gatunku. Jednakże istnieją jego fragmenty, które są wyjątkowe dla każdego z nas. Charakterystyka kilkunastu takich fragmentów jest o wiele bardziej niepowtarzalna niż używane powszechnie do identyfikacji - odciski palców. testDNA® sprawdza do 24 takich unikalnych miejsc (nazywanych, układami niekodującymi lub też markerami) zarówno u domniemanego ojca, matki, jak i u dziecka. Następnie dokonywana jest porównawcza analiza statystyczna badająca, czy cechy tych unikalnych miejsc u dziecka współgrają z ich odpowiednikami u ojca. Wynik jest akceptowany tylko w momencie, gdy na podstawie zasad genetyki populacyjnej i statystyki można podać prawdopodobieństwo ojcostwa powyżej 99,9% lub też wykluczyć je całkowicie.

Dzięki wykorzystaniu tych dwóch charakterystyk ludzkiego organizmu, jak również doświadczeniu i wiedzy naszych naukowców, testDNA® daje wyniki nie tylko z największym możliwym prawdopodobieństwem, ale przede wszystkim są to rezultaty spełniające wymogi certyfikatów oraz surowych standardów niemieckich i międzynarodowych.